2018/2019 39. POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY "REJ-GAUSS"
Dodane przez sorand dnia Lipiec 07 2019 13:36:13

 

W połowie czerwca 2019 r., tuż przed zakończeniem roku szkolnego, uczniowie „Reja” mieli okazję po raz 39. uczestniczyć w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży ze szkołą partnerską Carl-Friedrich-Gauss-Gymnasium w Schwedt - tym razem młodzież wraz z opiekunami p. Andrzejem Bownikiem i p. Robertem Strzyżem przebywała w Niemczech. Celem spotkania była wymiana doświadczeń kulturowych, poznanie stylu życia naszych sąsiadów, doskonalenie znajomości języków obcych, zwiedzanie ciekawych miejsc oraz poszerzenie wiedzy z różnych dziedzin – szczególnie poprzez . . .Rozszerzona zawartość newsa

39. POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY "REJ-GAUSS"

W połowie czerwca 2019 r., tuż przed zakończeniem roku szkolnego, uczniowie „Reja” mieli okazję po raz 39. uczestniczyć w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży ze szkołą partnerską Carl-Friedrich-Gauss-Gymnasium w Schwedt - tym razem młodzież wraz z opiekunami p. Andrzejem Bownikiem i p. Robertem Strzyżem przebywała w Niemczech. Celem spotkania była wymiana doświadczeń kulturowych, poznanie stylu życia naszych sąsiadów, doskonalenie znajomości języków obcych, zwiedzanie ciekawych miejsc oraz poszerzenie wiedzy z różnych dziedzin – szczególnie poprzez wspólną pracę nad projektem historycznym „30 lat po transformacji ustrojowej w Polsce i w Niemczech”. Gości z „Reja” serdecznie powitali uczniowie ze Schwedt, a także ich dyrektorka, pani Carla Buchholz oraz pan Volkmar Radke, który od 15 lat zajmuje się organizacją wymiany w swojej szkole i tym razem również zorganizował spotkanie młodzieży.W wymianie istotne jest, że uczestniczący w niej uczniowie (i nauczyciele) goszczą przez tydzień w domach swoich partnerów wymiany, co sprzyja bliższemu poznaniu i nawiązaniu przyjaznych relacji.
Trzy ostatnie dni grupa spędziła w Berlinie, gdzie najlepiej można było nawiązać do to realizowanego tematu historycznego – chociażby poprzez poznanie historii Muru Berlińskiego, szukanie śladów podziału Europy sprzed roku 1989 oraz zwiedzanie budynku Reichstagu, w którym pracuje niemiecki parlament Bundestag.
W czasie wymiany był też czas na park linowy, kajaki, mini-kurs tańca z instruktorem, wspólne robienie pizzy, granie na instrumentach perkusyjnych i inne zajęcia z młodzieżą niemiecką.
Wspólnie spędzony tydzień minął bardzo szybko i zakończył się na dworcu kolejowym w Berlinie - niektórzy żegnali się ze smutkiem, żalem i łzami w oczach.
Miejmy nadzieję, że dzięki wymianie młodzież stała się bardziej otwarta na świat, na innych ludzi, bardziej tolerancyjna, ponieważ każda podróż uczy i kształtuje osobowość człowieka. Już we wrześniu uczniowie z Niemiec przyjadą do Kraśnika, gdzie odbędzie się 40. jubileuszowa wymiana „Rej-Gauss” i będzie świętowane 20-lecie współpracy między szkołami.
Wymianę polsko-niemiecką finansowo wspiera międzyrządowa organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Powiat Kraśnicki. (BoA)