oben links oben rechts
left border
e-Dziennik ˇ Plan lekcji ˇ SZUKAJ ˇ Strona Główna ˇ Informatyka ˇ MEN ˇ Matematyka ˇ CKE ˇ RODO ˇ Egzamin zawodowy ˇ Kontakt ˇ Ubezpieczenie ˇ Rekrutacja 2019/2020Lipiec 12 2020 10:54:05
Nawigacja
HISTORIA SZKOŁY

ORGANY SZKOŁY

INTERNAT

BIBLIOTEKA

DOKUMENTACJA

FILMY O SZKOLE

MEDIA O NAS

PORTAL FILMOWY

GALERIA ZDJĘĆ

Z ŻYCIA SZKOŁY

SPORT W REJU

KONKURSY

OLIMPIJCZYCY REJA

STYPENDYŚCI REJA

ZŁOTE PIÓRA REJA

MATURA

DLA KANDYDATÓW

ZAMÓWIENIA PUB.

JUBILEUSZE

INFO O STRONIE

Konkursy dla gimnazjalistów
Nowa strona 1

KONKURS MATEMATYCZNY

"KALEJDOSKOP W REJU"


KONKURS RECYTATORSKI

"MYŚLĄC OJCZYZNA"


KONKURS WIEDZY

O MONTE CASSINO


KONKURS BIOCHEMICZNY


KONKURS GEOGRAFICZNY

MAPA BEZ TAJEMNIC


KONKURS J.ANGIELSKIEGO

ENGLISH IS FUN


KONKURS KRAJOZNAWCZY

"MOJA POLSKA"


KONKURS WIEDZY

O KRAJACH

NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

REJ NA FACEBOOK'u

PROJEKTY UNIJNE


• Jesteśmy wyjątkowi - jesteśmy zdolni!


• Jesteśmy wyjątkowi - jesteśmy zdolni! Drugie pokolenie


• Pracownie komputerowe


• Wiedza gwarancją sukcesu


• Młodzieżowe Uniwersytety Matematyczne


• Innowacyjne metody kształcenia w obrębie przedsiębiorczości


• e-Fizyka Multimedialne środowisko nauczania fizyki


• Business English - Młodzi przedsiębiorcy na start


Praktyki zagraniczne szansą rozwoju kompetencji zawodowych młodzieży (Erasmus+)


• Podniesienie kompetencji uczniów i uczennic z zakresu filozofii i logiki nieformalnej II

Wymiana młodzieży P-N
Nowa strona 3

 

 

POLSKO - NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY

 

 

OPIS OGÓLNY I CELE

Od roku 2000 „Rej” prowadzi stałą wymianę młodzieży z niemiecką szkołą partnerską w Schwedt w Brandenburgii – Gimnazjum im. Carla Friedricha Gaussa. Od tamtego czasu wspólne spotkania odbywają się regularnie dwa razy w roku: raz w Niemczech, raz w Polsce. Inicjatorem i organizatorem tej wymiany młodzieży jest pan mgr Andrzej Bownik, który od początku zajmuje się realizacją tego przedsięwzięcia. Do chwili obecnej w wymianie uczestniczyło ponad 350 uczniów z obydwu szkół. Goście biorą udział w wybranych zajęciach szkoły partnerskiej, mają także możliwość poznania ciekawych miejsc w kraju gospodarzy. Istotne jest, że przez cały tydzień młodzi Polacy i Niemcy przebywają ze sobą razem, a goście są zakwaterowani w rodzinnych domach gospodarzy - mogą więc poznać ich obyczaje i styl życia. Wzajemną integrację umożliwiają liczne aktywności animujące grupę. W czasie spotkań młodych Polaków i Niemców oprócz dobrej zabawy jest też czas na poważne refleksje na temat stosunków polsko-niemieckich. Z pewnością wspólne przebywanie ze sobą, poznawanie siebie, tradycji i zwyczajów stanowi doskonałą formę walki ze wzajemnymi stereotypami, jakie często pojawiają się w mediach w Polsce i w Niemczech. Każde spotkanie potwierdza, że śmiało możemy nazywać siebie PRZYJACIÓŁMI.

Na realizację przedsięwzięcia pozyskiwane są środki finansowe przede wszystkim od międzyrządowej organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie oraz od Starostwa Powiatowego w Kraśniku.

 

  

HISTORIA

Zaczęło się banalnie… W połowie kwietnia 2000r. w trakcie prywatnej rozmowy telefonicznej padł pomysł, by zorganizować międzynarodowe spotkanie młodzieży lub nawet cykl stałych spotkań polsko-niemieckich. Z taką inicjatywą wyszli nauczyciele z obydwu szkół – p. Andrzej Bownik oraz p. Jan Ebert, którzy w trakcie wspomnianej rozmowy wstępnie określili cele takiego przedsięwzięcia: nawiązanie kontaktów przyjacielskich między uczestnikami, poznanie walorów kulturowych obydwu krajów, a także weryfikacja obustronnych stereotypów i rozwój sprawności językowych. Pomysł jednogłośnie poparli ówcześni dyrektorzy szkół – p. Sabina Jagiełło i p. Gerd Holzenburg, dzięki czemu od razu można było przystąpić do pracy nad realizacją pierwszego spotkania, które odbyło się już w czerwcu 2000 r. Od tego czasu młodzież z obydwu szkół spotyka się regularnie dwa razy w roku: raz w Polsce i raz w Niemczech.

24 września 2002 r. doszło do oficjalnego podpisania wspólnego oświadczenia o współpracy i kontynuacji wymiany młodzieży między Gimnazjum im. Carla Friedricha Gaussa w Schwedt a II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja w Kraśniku. Uroczystego  podpisania aktu dokonali w Kraśniku dyrektorzy obydwu szkół: dr Gerd Holzenburg i mgr Stanisław Łyp w obecności wicestarosty kraśnickiego, p. Zygmunta Kusiaka. Od tego czasu obydwie szkoły są oficjalnie „szkołami partnerskimi”.

W roku 2004 zmieniła się grupa organizatorów ze strony niemieckiej - pan Jan Ebert zaczął pracować w innej placówce, a organizacją wymian zajął się p. Volkmar Radke z innymi nauczycielami. W roku 2005 zostało zaprojektowane logo wymiany, które od tamtego czasu jest oficjalnym znakiem projektu.

Z okazji 15. jubileuszowego spotkania młodzieży, p. Andrzej Bownik otrzymał wyróżnienie i podziękowanie z rąk wiceburmistrza miasta Schwedt, p. Lutza Herrmanna za wieloletnie zaangażowanie i wkład w rozwój przyjaznych stosunków polsko-niemieckich. Uroczystość odbyła się 4 czerwca 2007 w Ratuszu Miejskim w Schwedt, uczestniczyła w niej młodzież biorąca udział w wymianie, animatorzy wymiany oraz dyrektorzy obydwu szkół: p. Gerd Holzenburg, p. Klaus Peters i p. Marzena Siejewicz, która po raz pierwszy mogła spotkać się ze społecznością Gimnazjum im. Carla Friedricha Gaussa kilka miesięcy po objęciu funkcji dyrektora.

Z okazji jubileuszu 10-lecia polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, a zarazem 20. spotkania uczniów obydwu szkół, pan Volkmar Radke otrzymał dn. 23 stycznia 2010 r. specjalne podziękowania od Starosty Kraśnickiego Tadeusza Wojtaka reprezentowanego przez wicestarostę dr. Jarosława Czerwa.

15 września 2014 r. odbyła się uroczystość z okazji 30. jubileuszowej wymiany młodzieży przypadającej w 15. roku współpracy obydwu szkół. Wśród gości oprócz uczestników wymiany byli m.in. rodzice polskich uczniów, nauczyciele oraz pani dyr. Sabina Jagiełło, która była dyrektorem szkoły w momencie narodzin współpracy między szkołami. Dyrektorzy obydwu szkół, pani Carla Buchholz oraz pan Krzysztof Staruch, otrzymali od młodzieży okolicznościowe tablice pamiątkowe dotyczące partnerstwa szkół i przeznaczone do powieszenia w swoich szkołach. Uczniowie niemieccy wręczyli dyrektorowi Krzysztofowi Staruchowi także piłkę do siatkówki w związku ze zbliżającym się otwarciem nowo budowanej sali gimnastycznej i w nawiązaniu do trwających w tym czasie w Polsce Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej. Z kolei kierownik Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Kraśniku, pan Zbigniew Leziak, wręczył p. Carli Buchholz i p. Volkmarowi Radke specjalne kosze upominkowe z regionalnymi produktami spożywczymi, z których słynie powiat kraśnicki. Były też liczne podziękowania i wyrazy uznania dla animatorów wymiany, p. Andrzeja Bownika i p. Volkmara Radke.

 

Zapraszamy do galerii foto

  

 

Zobacz szczegółowe

KALENDARIUM WYDARZEŃ

 

Wymienione spotkania zostały w większości dofinansowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży

W Warszawie oraz Starostwo Powiatowe w Kraśniku.

 

 

 

Materiały przygotował: Andrzej Bownik

Rej
ECC 


Brązowa Tarcza dla Reja
   

WSPÓŁPRACA Z UCZELNIAMI

 

 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieZapomniane hasło?
right border
unten links unten rechts


22224159 Unikalnych wizyt

Copyright * 2017 by TG Rey and php-fusion