ul.Gen.Sikorskiego 25,
23-204 Kraśnik

81 8256986
rey@rey.edu.pl

Home

Odsłony: 1013

W dniach 24 września – 1 października 2019 r. odbyła się 40. Jubileuszowa Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży „Rej-Gauss”, której uczestnikami byli uczniowie z II Liceum im. Mikołaja Reja w Kraśniku oraz ich niemieckiej szkoły partnerskiej Carl-Friedrich-Gauss-Gymnasium ze Schwedt w Brandenburgii. Takie spotkania młodzieży z obydwu szkół partnerskich organizowane są już 20 lat, a w tym czasie w wymianie wzięło już udział około 500 uczniów z obydwu szkół! Z grupą młodzieży niemieckiej przyjechała pani Cornelia Dückerhoff, nauczycielka geografii i języka angielskiego, a także pan Volkmar Radke, wieloletni animator tej wymiany młodzieży. Inicjatorem i animatorem tej wieloletniej wymiany w „Reju” jest p. Andrzej Bownik.

Udział w tej wymianie polsko-niemieckiej rozwija osobowość oraz kompetencje międzykulturowe i językowe, służy wzajemnemu zrozumieniu, przezwyciężaniu uprzedzeń oraz wspiera wspólną odpowiedzialność za kształtowanie przyszłości wspólnej Europy. Wspólne przebywanie ze sobą, poznawanie siebie, tradycji i obyczajów, umożliwia budowanie wzajemnych relacji między młodzieżą z Polski i Niemiec oraz pozwala pokazać, że bliższe poznanie siebie zapewnia wzajemny szacunek i przyjaźń.

Każdy wspólny tydzień dzieli się na dwa etapy, tak też było tym razem. Pierwszym etapem 40. wymiany był pobyt w Kraśniku i okolicy (5 dni). Goście z Niemiec jak zawsze mieszkali w domach polskich uczniów, dzięki czemu mogli poznać obyczaje polskiej rodziny uczestnicząc częściowo w jej codziennym życiu, poza tym mieli możliwość poznania polskiej szkoły i miasta Kraśnik. Zajęcia animacyjno-zapoznawcze przeprowadzone w szkole przez p. Annę Wawerek, wspólne ognisko, kraśnicka gra miejska oraz fakt ciągłego przebywania ze sobą, przyczyniły się do integracji uczestników wymiany.

Podczas pobytu w Kraśniku młodzież niemiecka brała też udział w niektórych zajęciach lekcyjnych w „Reju”. Dzięki uprzejmości nauczycieli goście mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanych lekcjach, a były to: fizyka (p. Ewa Dec), język hiszpański połączony z nauką tańca salsa (p. Agata Zagozdon), język angielski (p. Włodzimierz Salecki) oraz historia (p. Iwona Oszust), a tematyka lekcji historii nawiązywała do 30. rocznicy transformacji ustrojowej w Europie. Spotkanie było także okazją  okazją do promocji projektów pt. „Our European Literary Routes” („Nasze Europejskie literackie ścieżki”), „Na tropach mitów w gąszczu historii”, „Poznaj, zrozum i doceń”  współfinansowanych  przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus Plus, które  są  realizowane w Zespole Szkól nr 2 w Kraśniku. Ponadto projekt POWER „Nowoczesna szkoła- lepszy start dla ucznia”, który zakłada wyjazdy nauczycieli na kursy językowo- metodyczne oraz job shadowing w różnych krajach europejskich. 

Jedną z lokalnych wycieczek był wyjazd do Lublina, który obejmował spacer po staromiejskich uliczkach i deptakach, zwiedzanie Kaplicy Św. Trójcy na Zamku Lubelskim, a także pobyt integracyjny na kręgielni.

Ostatnim i bardzo ważnym elementem „kraśnickiego” etapu wymiany młodzieży było spotkanie jubileuszowe zorganizowane w szkolnej auli pod hasłem „20 lat razem, 40 spotkań młodzieży, 500 uczestników”, w którym uczestniczyli też rodzice polskich uczniów goszczący w swoich domach młodzież ze Schwedt, Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla, uczestnicy historycznych wymian (absolwenci szkoły), nauczyciele i dyrekcja szkoły. Spotkanie było okazją do podsumowania 20 lat współpracy partnerskiej obydwu szkół i wspomnień byłych uczestników wymian. Podczas tej uroczystości p. Volkmar Radke otrzymał Medal Starosty Kraśnickiego za zasługi dla powiatu kraśnickiego w ciągu ostatnich 15 lat współpracy – sam obdarowany powiedział dziękując, że ten medal jest wyrazem uznania niekoniecznie dla niego, lecz dla samej idei wymiany polsko-niemieckiej i partnerstwa obydwu szkół. O przerywniki muzyczne podczas spotkania zadbał zespół Black As The Sun pod kierunkiem p. Dariusza Bochniaka, którego połowę tworzą uczestnicy wymiany.

Drugim etapem wymiany młodzieży była 3-dniowa wycieczka do Krakowa.

Pierwszego dnia pobytu w Krakowie uczestnicy byli oprowadzani przez anglojęzycznego przewodnika po najciekawszych miejscach w obrębie Starówki. Ciekawym doświadczeniem była wizyta na „Laserowej strzelnicy”, gdzie wszyscy mogli sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie oraz wziąć udział w aranżowanej bitwie na broń laserową. Obiekt dysponował też lustrzanym labiryntem, przez który należało jak najszybciej dotrzeć do wyjścia, widząc jedynie mnóstwo odbijających się luster.

Drugi dzień pobytu w Krakowie rozpoczął się od spaceru po żydowskiej dzielnicy Kazimierz, po czym grupa udała się do parku trampolin, gdzie wszyscy mogli wyszaleć się do woli na różnego rodzaju trampolinach, skoczniach czy basenach wypełnionych kostkami z gąbki. Po południu grupa pojechała na Kopiec Kościuszki, by z jego wierzchołka podziwiać panoramę miasta. Wyjątkową atrakcją była ekskluzywna wizyta w siedzibie radia RMF FM pod Kopcem, podczas której grupa miała możliwość przyjrzenia się pracy różnych redakcji oraz przebywania w studiach radiowych w czasie nadawania regularnego programu „na żywo” i serwisu informacyjnego. Atrakcją było również najnowsze studio emisyjne RMF MAXXX. U podnóża Kopca Kościuszki grupa odwiedziła także Gabinet Figur Woskowych.

Przedpołudnie ostatniego dnia wymiany grupa spędziła w dzielnicy Nowa Huta, w której realizowany był projekt historyczny związany z transformacją ustrojową i poprzedzającym ją czasem „zimnej wojny”. Symbolem tego okresu była charakterystyczna architektura socrealistyczna wraz z licznymi schronami podziemnymi, dającymi obywatelom jedynie pozorne poczucie bezpieczeństwa w razie ataku wroga - grupa zwiedziła dwa z nich.

Rozstanie na dworcu kolejowym w Krakowie nie było łatwe, o czym świadczyło dużo łez. Potwierdziło to też, że w czasie tego tygodnia większość uczestników dobrze się ze sobą zgrała i zaprzyjaźniła.

W imieniu wszystkich uczestników dziękuję za finansowe wspieranie wymian młodzieży przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Powiat Kraśnicki, co niewątpliwie odciąża budżety rodzin i nie wyklucza uczniów mniej zamożnych z możliwości wzięcia udziału w tego typu imprezach.

               

Andrzej Bownik

FOTO