ul.Gen.Sikorskiego 25,
23-204 Kraśnik

81 8256986
rey@rey.edu.pl

Home

Odsłony: 444

,,W obliczu Boga Wszechmogącego

I Najświętszej Maryi Panny,

Królowej Korony Polskiej,

Przysięgam być wierny Ojczyźnie mej,

Rzeczypospolitej Polskiej...”

  • Fragment przysięgi żołnierza AK

 

80 lat temu powstała Armia Krajowa

14 lutego 1942 roku naczelny wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane wojsko podziemne działające w okupowanej Europie. W tym roku przypada 80 lat od wydarzeń lutowych z 1942 roku. Armia Krajowa była konspiracyjną organizacją wojskową stanowiącą integralną część Sił Zbrojnych RP. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi RP na uchodźstwie. W zamierzeniach rządu miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant Główny jedynym, upełnomocnionym przez rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony.

Kolejnymi dowódcami AK byli generałowie: Stefan Rawecki ps.Grot, Tadeusz Komorowski ps. Bór i Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek. AK od początku była organizacją masową, zwiększającą szeregi przez werbunek ochotników i kontynuowanie akcji scaleniowej, rozpoczętej przez Związek Walki Zbrojnej. AK realizowała swe cele poprzez prowadzenie walki bieżącej i przygotowywania powstania powszechnego. Walka bieżąca była prowadzona głównie przez akcje małego sabotażu, akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i bitwy partyzanckie z siłami policyjnymi oraz regularnym wojskiem niemieckim. Specjalne miejsce w działalności bojowej AK zajmowały akcje odwetowe i represyjne w stosunku do SS i policji oraz zdrajców i prowokatorów.

 Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było Powstanie Warszawskie. Po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. 19 stycznia 1945 roku gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK. Trafił do moskiewskiego więzienia.

 Wobec represji sowieckich i polskich służb bezpieczeństwa nie wszystkie oddziały AK podporządkowały się rozkazowi o demobilizacji. Żołnierze AK byli prześladowani przez władze komunistyczne, zwłaszcza w okresie stalinizmu, wielu z nich skazano na karę śmierci lub wieloletniego więzienia.

 Żołnierze AK niejednokrotnie wykazali się bohaterstwem i heroizmem. Są przykładem walecznych orłów, którzy do ostatniej kropli krwi byli wierni swojej Ojczyźnie. Cześć ich pamięci!

 Autor: Jakub Chmielewski

Źródła: Anna Gabryś, Marek Gałęzowski, Dawid Golik, ,,Wielka Księga Armii Krajowej”