ul.Gen.Sikorskiego 25,
23-204 Kraśnik

81 8256986
rey@rey.edu.pl

Home

Odsłony: 462

W dniu 17 marca 2022 roku gościliśmy w naszej szkole dr hab. Roberta Trypuza profesora KUL, pracownika Katedry Podstaw Informatyki KUL, koordynatora kierunku Sztuczna Inteligencja na KUL-u. Doktorat z informatyki i telekomunikacji zdobył na Uniwersytecie Trydenckim we Włoszech. Jest autorem ponad 70 publikacji, a także Ekspertem Komisji Edukacji Narodowej.

Od ponad 10 lat działa w obszarze sztucznej inteligencji specjalizując się w sieciach semantycznych i uczeniu maszynowym. Brał udział w tworzeniu rozszerzeń słownika motoryzacyjnego i finansowego dla projektu schema.org prowadzonego przez firmę Google. Był także odpowiedzialny za stworzenie inteligentnej wyszukiwarki Search Insights wdrożonej na kilkudziesięciu stronach firmy Renault. Przez dwa lata był kierownikiem projektu Financial Industry Business Ontology realizowanego przez amerykańskie stowarzyszenie Enterprise Data Management Council dla największych banków świata (CITI, Wells Fargo, Scotiabank). Pracował w działach R&D innowacyjnych firm Makolab i Sii. Obecnie jest ekspertem w obszarze reprezentacji wiedzy firmy farmaceutycznej Hoffmann-La Roche.

Pan Profesor wygłosił bardzo interesujące wykłady dla naszych uczniów na temat sztucznej inteligencji: Jakiej sztucznej inteligencji można się obawiać? Sztuczna inteligencja na dobre zagościła w naszym świecie, dlatego tematyka ta jest niezwykle ważna w procesie kształcenia młodych pokoleń.

„Od dziesięciu lat mamy do czynienia z nową rewolucją technologiczną – rewolucją w dziedzinie sztucznej inteligencji. Andrew Ng porównuje obecny wpływ sztucznej inteligencji na nasze życie ze zmianami społecznymi jakie dokonały się w świecie w XX w. dzięki elektryczności. Niektórych z nas może to porównanie zdziwić, wszak nie często, o ile w ogóle, spotykamy w codziennym życiu roboty i inne inteligentne artefakty rodem z filmów science-fiction. Warto więc wyjaśnić, że sztuczna inteligencja, o której tu mowa to głównie programy komputerowe, czyli sposoby rozwiązywania problemów zapisane w języku zrozumiałym dla komputera. Oczywiście nie wszystkie programy komputerowe można nazywać inteligentnymi, lecz tylko te, które mają na celu „automatyzację procesu myślowego standardowo wykonywanego przez ludzi”. Mamy więc tu programy, które rozpoznają osoby, dokonują streszczenia tekstów, rozpoznają autorstwo dzieł artystycznych (zarówno tekstów jak i obrazów) i same tworzą dzieła artystyczne, prowadzą samodzielnie pojazdy, proponują muzykę odpowiedną dla naszego gustu, a nawet tworzą profile psychologiczne. Celem naszego wykładu będzie pokazanie, że sztuczne inteligencja jest GPT (generał purpose technology), a zasięg i sposób jej oddziaływania nie jest i nie może być całkowicie kontrolowany przez jej twórców. Omówimy kilka wybranych obszarów życia społecznego, w których obecność tej nowej technologii wywiera lub wywierać będzie potencjalnie niekorzystny wpływ na życie człowieka.” – dr hab. R.Trypuz

Wykłady cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży. Tych, którym nie udało się uczestniczyć na żywo w wykładach, zapraszamy do obejrzenia tego wykładu on-line, który był częścią Ogólnopolskiej Konferencji Kognitywistyki Czas na umysł 4.0:

 FOTOGALERIA

Ponadto mamy dla Was miłą informację!

Sztuczna Inteligencja – nowy kierunek studiów na KUL

KUL od nowego roku akademickiego 2022/2023 uruchamia nowy kierunek studiów – Sztuczna Inteligencja. Zajęcia – jak opowiada prof. Piotr Kulicki z Katedry Podstaw Informatyki na KUL – będą koncentrować się na praktycznych umiejętnościach programistycznych związanych z aplikacjami sztucznej inteligencji. Więcej informacji tutaj:

https://www.kul.pl/sztuczna-inteligencja-nowy-kierunek-studiow,art_98320.html 

oraz strona nowego kierunku : https://ai.kul.pl/