ul.Gen.Sikorskiego 25,
23-204 Kraśnik

81 8256986
rey@rey.edu.pl

Home

Odsłony: 245

Lekcja pokazowa pierwszej pomocy w Szkole Podstawowej nr 6 w Kraśniku.

Szkolne Koło PCK po raz kolejny podjęło próbę kształtowania pozytywnych postaw społecznych wśród najmłodszych mieszkańców powiatu kraśnickiego. Tym razem nasi wolontariusze, pełni entuzjazmu, motywacji przyjęli zaproszenie od Szkoły Podstawowej  nr 6 w Kraśniku.

Dnia 30.05.2022r. uczniowie podekscytowani możliwością organizacji kolejnego spotkania o tematyce pierwszej pomocy udali się do wspomnianej placówki. Mowa tu o delegacji złożonej z czterech przedstawicieli Szkolnego Koła PCK.

Bazując na wiedzy i doświadczeniu zdobytym podczas swojej działalności w ramach SK PCK przeprowadzili oni lekcję pokazową dla wychowanków klas piątych PSP nr 6 w  Kraśniku w liczbie około 50 osób.

W części teoretycznej pokazu nasi uczniowie zaznajomili swoich młodszych kolegów zagadnieniami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy. Zwrócili szczególną uwagę na zasady postępowania, którymi należy kierować się w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia poszkodowanego. Podkreślili niezwykle istotną rolę zabezpieczenia miejsca zdarzenia, sprawdzenia stanu i funkcji życiowych ofiary, a także prawidłowego wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej i innych czynności ratunkowych.

Ciekawość dzieci wzbudziły także scenki przygotowane przez naszych wolontariuszy. Obrazowały one różne sytuacje, z jakimi możemy spotkać się na co dzień. Dzieci miały okazję przekonać się, jak powinno wyglądać postępowanie w przypadkach takich jak: krwotok z nosa, omdlenie, poparzenie, skręcenie, zwichnięcie czy opatrywanie rany z wystającym ciałem obcym.

Ważnym elementem lekcji było też omówienie budowy i zasad korzystania z defibrylatora.

Jednak największym zainteresowaniem i entuzjazmem cieszyła się część praktyczna. Dzieci miały za zadanie udzielić pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej, nie wymagającej reanimacji, posiadającej oddech i inne funkcje życiowe.

Aktywność naszych małych ratowników zapewniała nieustanny uśmiech na twarzy prowadzącym zajęcia uczniom. Wiedza teoretyczna jak i ćwiczenia praktyczne na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci i pozwolą im odważnie podejmować decyzje w sytuacjach, które będą tego wymagały.

Dziękujemy członkom Szkolnego Koła PCK za zaangażowanie i chęci szerzenia tak pięknej idei, jaką jest rozwijanie w społeczeństwie świadomości na temat postępowania w nadzwyczajnych sytuacjach, od których zależeć może ludzkie życie.

SK PCK reprezentowały:

  1. Aleksandra Ośka                    kl. 3f
  2. Magdalena Kowalczyk           kl. 3d  
  3. Maria Gustaw                        kl. 3b
  4. Wiktoria Kocon                      kl. 1f

Organizator i opiekun SK PCK

Jolanta Łapa

FOTOGALERIA