Home

Odsłony: 2476

7 lutego 2020r. społeczność „Reja” obchodziła tradycyjny Dzień Patrona Szkoły. Tegoroczne święto, koordynowane przez p. Małgorzatę Szczerepę, było wyjątkowe ze względu na poświęcenie nowego sztandaru i włączenie go w ceremoniał szkolny.
Najpierw, o godzinie 9.00, na mszy świętej, której oprawę przygotowała młodzież pod opieką p. Alicji Szubartowskiej, modliliśmy się w intencji byłych i obecnych uczniów i pracowników Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku. Został też poświęcony nowy sztandar szkoły. Potem w barwnym orszaku prowadzonym przez uczniów przebranych w renesansowe stroje uczestnicy udali się do CKiP, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Bardzo ważnym jej elementem było przekazanie nowego sztandaru przez symboliczny poczet złożony z przewodniczącego Rady Rodziców, przedstawicielki nauczycieli i Samorządu Uczniowskiego uczniowskim pocztom sztandarowym. Dzień Patrona Szkoły stał się też okazją wyrażenia wdzięczności sponsorom i dobroczyńcom „Reja”, którzy przyczynili się do dzieła odnowy sztandaru szkoły- przekazano im symboliczne podziękowania.


Pani dyrektor Grażyna Jach podkreślała wagę związków teraźniejszości z tradycją i historią szkoły, mówiła o jej sukcesach. Uroczystość uświetniły także przemówienia zaproszonych gości, p. posła Kazimierza Chomy, p. starosty Andrzeja Rolli i byłego dyrektora „Reja”, p. Krzysztofa Starucha, a także okolicznościowe listy p. marszałka województwa lubelskiego, Jarosława Stawiarskiego (reprezentowanego przez p. Annę Baluch z-ca dyrektora KOWR), i burmistrza miasta Kraśnik, p. Wojciecha Wilka (reprezentowanego przez p. Krzysztofa Babisza kierownika Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych), odczytane podczas obchodów. Integralną częścią Dnia Patrona Szkoły był też wykład p. dr hab. Anny Nowickiej Struskiej pt. „Rej i modne obrazki”.
Z okazji Dnia Patrona Szkoły na scenie wystąpili uczniowie, którzy przy dyskretnej pomocy p. Iwony Janowskiej przygotowali przedstawienie pt. „Z szesnastowiecznym portretem rozmowa”. Wykorzystane w nim teksty Jacka Kaczmarskiego i kabaretowe scenki z życia „Reja” skłaniały do refleksji o tym, jacy jesteśmy i czy daleko nam do renesansowej tradycji. Czy w świecie, w którym „wszystko wolno” i dominuje bylejakość, można ochronić jakieś wartości? Z pewnością marzenia o idealnej Sarmatii wciąż pozostają niezaspokojone, ale przynajmniej szukamy dróg do mitycznej „Terra Felix”, a rodzajem drogowskazu okazuje się hasło: „Prawda jest najprzedniejszy wódz u wszech innych cnót”. To te słowa Mikołaja Reja widnieję na sztandarze Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku- tym nowym i tym starym. Były, są i pewnie będą wskazówką dla wielu pokoleń uczniów i absolwentów „Reja”.
W spektaklu wzięli udział uczniowie klas 1eG, 1a, 1b, 1d, 2b, 2c, 2g, 2f i 3g: Agnieszka Duda, Weronika Ciuba, Dominika Stanicka, Dominika Pudło, Tomasz Wilk, Alicja Kępka, Grzegorz Dymitrak, Michał Zakrzewski, Jakub Szymański, Łukasz Krawczyk, Marcin Szymczyk, Julia Stelmach, Grzegorz Wieczorek, Łukasz Brzustowski, Szymon Gnat, Natalia Grzebyk, Aleksandra Gudyka, Paulina Zdybel, Aleks Nowakowski, Sebastian Doliński, Olga Nitkiewicz, Zuzanna Gajewska, Wiktoria Michalczyk, Zuzanna Wieleba, Kamila Kamirska i Wiktoria Kocjan. Pięknie wykonane pieśni Jacka Kaczmarskiego to dzieło wokalistek, Nikoli Lewandowskiej, Aleksandry Gudyki i Pauliny Zdybel, a także odpowiedzialnych za aranżację muzyczną i akompaniament Magdaleny Kowalczyk, Dawida Janowskiego i Tomasza Terelaka- absolwenta „Reja”, którego udział w przedstawieniu potwierdza chyba najdobitniej łączność pokoleń uczniów i absolwentów „Reja”. /I.J./

FOTOGALERIA (foto: p. Andrzej Łukasik)

 

Poniżej linki do relacji zrealizowanej przez telewizję lubelska.tv:

 

https://www.lubelska.tv/wiadomosci/7649,dzien-patrona-w-zespole-szkol-nr-2-im-mikolaja-reja-w-krasniku-czesc-artystyczna 

https://www.lubelska.tv/wiadomosci/7650,dzien-patrona-w-zespole-szkol-nr-2-im-mikolaja-reja-w-krasniku-wyklad

https://www.lubelska.tv/wiadomosci/7657,dzien-patrona-w-zespole-szkol-nr-2-im-mikolaja-reja-w-krasniku-czesc-oficjalna