Home

Odsłony: 457

Społeczność szkolna obchodzi Święto Niepodległości w wyjątkowy sposób. Uczniowie śpiewają pieśni patriotyczne, recytują wiersze, realizują projekty edukacyjne… Symboliczne wydarzenia, które miały miejsce 102 lata temu nadal są dla nas źródłem kształtowania tożsamości narodowej.
Marszałek Józef Piłsudski powiedział: „Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym”. Marszałek, widząc wciąż wiele zagrożeń dla Ojczyzny pragnął, aby Polacy byli świadomi, że o tę niepodległą Polskę, którą wywalczyło wiele pokoleń, stale trzeba się troszczyć i dbać o jej dobro.
11 listopada to symboliczna data, święto odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku. Jednak do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy. Narodowe Święto Niepodległości dopiero w 1989 roku wróciło do kalendarza oficjalnych świąt państwowych. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza, symbolizującego grób wszystkich bohaterów, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę.
10 listopada 1918 roku do Warszawy przybył uwolniony przez Niemców z więzienia w Magdeburgu, komendant I Brygady Legionów Polskich Marszałek Józef Piłsudski. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Marszałkowi najwyższą władzę wojskową. Na Zamku Królewskim powiał biało-czerwony sztandar, symbol wolności, której wreszcie doczekał się naród polski.
11 listopada - w lasku Compiegne pod Paryżem podpisano zawieszenie broni będące kapitulacją Niemiec i kończące I wojnę światową. Był to przełomowy moment nie tylko w dziejach całej Europy, ale i Polski. Po 123 latach niewoli, rozbiorów i obcego panowania odrodziło się państwo polskie. Marzenia pokoleń stały się rzeczywistością. Na ziemiach polskich powstawały lokalne ośrodki władzy: Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie, Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego na Śląsku Cieszyńskim, Naczelna Rada Ludowa w Poznaniu i Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej w Lublinie.

Miejcie nadzieję w wykonaniu Bartosza Muliera z klasy 2e.

 

Drugi utwór wykonuje Martyna Pietrzyk klasa 2bG.