Błąd
  • Szablon wyświetlający jest niedostępny. Skontaktuj się z administratorem witryny.

2024_25 Lekcja Pokazowa Pierwszej Pomocy W Zespole Szkół Nr 2 W Kraśniku

W dniu 18 listopada 2024 roku w Zespole Szkół nr 2 w Kraśniku, podczas lekcji wychowania fizycznego, odbył się pokaz podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W zajęciach wzięło udział ponad 67 osób, uczniów klas 2c i 2d.

Była to doskonała okazja do wykorzystania i przekazania innym wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu pierwszej pomocy, którą nasi wolontariusze: Dominika Szczepanik, Magdalena Kwiatek, Wiktoria Grabowska, Zuzanna Pietrzyk i Szymon Pietroń uzyskali podczas szkolenia, zorganizowanego przez Rejonowy Oddział PCK w Kraśniku, w którym uczestniczyli 30 października 2024 roku. To właśnie wyżej wymienieni uczniowie przeprowadzili zajęcia dla swoich koleżanek i kolegów.

W części teoretycznej pokazu członkowie Szkolnego Koła Polskiego Czerwonego Krzyża omówili zasady udzielania pierwszej pomocy osobom przytomnym i nieprzytomnym. Wolontariusze zwrócili szczególną uwagę na zasady postępowania, którymi należy kierować się w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia osoby poszkodowanej. Podkreślili kluczowe aspekty, takie jak: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, sprawdzenie stanu i funkcji życiowych osoby poszkodowanej, prawidłowe wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz innych czynności ratunkowych.

Jednym z istotniejszych punktów pokazu był instruktaż obsługi defibrylatora AED, czyli urządzenia umożliwiającego przeprowadzanie defibrylacji u poszkodowanego, u którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia.

Wolontariusze w przystępny i interesujący sposób zademonstrowali jak postępować w sytuacjach, takich jak: omdlenie, krwawienie, skręcenie, złamanie, zwichnięcie czy zadławienie.

Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się niewątpliwie część praktyczna. Młodzież ćwiczyła udzielanie pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej, oddychającej i niewymagającej reanimacji, a także wykonywanie chwytu Heimlicha w przypadku zadławienia.

Wiedza teoretyczna ugruntowana poprzez ćwiczenia praktyczne to najlepsza metoda, by trwale zapisać w pamięci zasady pierwszej pomocy, dające im pewność i umiejętności potrzebne do działania w nagłych sytuacjach.

Serdecznie dziękujemy wolontariuszom Szkolnego Koła PCK za zaangażowanie i profesjonalne przeprowadzenie pokazu.

 

                                                                              Organizator i opiekun SK PCK

 

     Jolanta Łapa

FOTOGALERIA