ul.Gen.Sikorskiego 25,
23-204 Kraśnik

81 8256986
rey@rey.edu.pl

Home

Odsłony: 342

W piątek, 11 października do naszej szkoły zawitał niecodzienny gość.

Pan Okko Luursema to emerytowany major wojska holenderskiego oraz były urzędnik państwowy, który w latach 90-tych XX wieku z ramienia rządu holenderskiego nawiązał współpracę z Lublinem i Lubelszczyzną. Od tamtej pory był tu wiele razy, nauczył się języka polskiego i zwiedził nasz kraj wzdłuż i wszerz.

Podczas spotkania z naszymi uczniami opowiadał o wspaniałej karcie z historii polskiego oręża, a mianowicie operacji Market Garden i dwóch polskich generałach, Stanisławie Sosabowskim i Stanisławie Maczku. Ten pierwszy był dowódcą desantu powietrznego podczas operacji pod Arnhem we wrześniu 1944 roku, ten drugi wyzwalał Belgię i Holandię spod niemieckiej okupacji na czele 1 Dywizji Pancernej do maja 1945 roku. Postać generała Maczka jest nam szczególnie bliska, bo podczas wojny obronnej w 1939 roku dowodził 10 Brygadą Kawalerii, w skład której wchodził 24. Pułk Ułanów z Kraśnika.

Spotkanie z panem Luursema było nie tylko lekcją języka angielskiego (bo w tym języku rozmawiał z naszymi uczniami), ale również wielką lekcją historii. Nasz gość zachęcał naszą młodzież do obejrzenia filmu pt. "O jeden most za daleko", który pokazuje ten mało już znany moment II Wojny Światowej i rolę Polaków w operacji Market Garden. Podkreślał przy tym często, jak bardzo pamięć o Polakach i wdzięczność za wyzwolenie żywa jest w Holandii do dziś.

W.S.

FOTO