ul.Gen.Sikorskiego 25,
23-204 Kraśnik

81 8256986
rey@rey.edu.pl

Home

Odsłony: 740

http://weba.home.pl/boa/mctoto/rey1/galeria/index.php?&mode=full&folder=2020-02-21-Lekcja_pokazowa_w_Terpentynie&file=22.jpg&option=com_eventgallery&view=resizeimageW związku z nieustającym zainteresowaniem lekcjami pokazowymi pierwszej pomocy realizowanymi przez Szkolne Koło PCK wciąż otrzymujemy kolejne zaproszenia od okolicznych szkół. Ostatnie tego typu spotkanie odbyło się 21.02.2020r. w Zespole Placówek Oświatowych w Terpentynie. Lekcję przeprowadziła sześcioosobowa delegacja uczniów ZS nr 2 zrzeszonych w kole.

Publikę stanowili uczniowie klas: 8a, 8b, 7a, 7b, 6a, 6b i 6c.

Wydarzenie rozpoczął wykład połączony z prezentacją p. Jolanty Łapy na temat krwiodawstwa.

 Pani Łapa przekazała uczniom klas ósmych i siódmych wiadomości na temat:  

  • co to jest krwiodawstwo?
  • kto może zostać krwiodawcą?
  • przeciwwskazania do oddawania krwi,
  • jak wygląda oddawanie krwi.

 W części teoretycznej nasi uczniowie zaznajomili swoich młodszych kolegów z zasadami udzielania pomocy osobom przytomnym i nieprzytomnym. Ważnym punktem pokazu było zapoznanie z działaniem automatycznego defibrylatora AED (Automated External Defibrillator). Największym zainteresowaniem cieszyła się część praktyczna. Dzieci miały za zadanie udzielić pierwszej pomocy na fantomach symulując sytuacje, które mogą wydarzyć się w życiu codziennym. Odgrywane scenki różniły się od siebie także czynnościami,  które należy wykonać ratując poszkodowanego, co stanowiło dodatkowe utrudnienie.

Widzowie aktywnie uczestniczyli w wydarzeniu, pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Zaangażowanie i aktywność naszych małych ratowników zapewniała nieustanny uśmiech na twarzy prowadzącym zajęcia uczniom. Wiedza teoretyczna jak i ćwiczenia praktyczne na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci i pozwolą im odważnie podejmować decyzje w sytuacjach, które będą tego wymagały.

Dziękujemy członkom Szkolnego Koła PCK za zaangażowanie w akcję propagowania otwartości serca i pewności w działaniu w sytuacji, w której to od nas może zależeć ludzkie zdrowie lub życie. Cieszymy się, że możemy obserwować rozwój naszych młodych wolontariuszy i wspierać ich w podejmowanych działaniach. Dziękujemy również Zespołowi Placówek Oświatowych im. Batalionów Chłopskich w Terpentynie za możliwość przeprowadzenia pokazu, a także za gościnne przyjęcie.

 SK PCK reprezentowali:

  • Wiktoria Kocjan                     kl.3g
  • Aleksandra Kozieł                  kl.3e
  • Magdalena Kowalczyk           kl.1d
  • Aleksandra Ośka                    kl.1f
  • Maria Gustaw                         kl.1b
  • Kinga Gazda                           kl.1b

 Kinga Gazda i Jolanta Łapa

 

FOTOGALERIA